top of page
received_3250371331655999.jpg

Sezónna uzávera v horách
Kedy začína sezónna uzávera v našich horách a aký má vlastne význam pre prírodu?

1.11.2022

Jeseň je v plnom prúde, pomaly sa nám v kalendári črtá november a s ním aj zimná uzávera viacerých turistických chodníkov. Slovensko je krásna krajina, plná desiatok možností na turistický výlet. No ako všetko, aj turistika má svoje pravidlá. Poďme sa na ne spoločne pozrieť a vysvetliť si ich význam. Zameriame sa predovšetkým na naše najväčšie pohorie - Vysoké Tatry.

Uzávera vybraných turistických chodníkov nám každoročne začína 1.novembra a obvykle končí 14.júna. Najväčšiu zmenu pocítime vo Vysokých Tatrách, no uzávera sa takisto týka aj Belianskych, Západných a Nízkych Tatier. Bohužiaľ, nie raz som sa stretla s ľuďmi, ktorí zimnou uzáverou opovrhovali, tvrdili, že je zbytočná a plánovali si výlety naďalej. Prečo je ale taká dôležitá a mali by sme ju dodržiavať?

IMG-20220305-WA0040.jpg
IMG_20210218_132436_278.jpg

Mnohí z vás, ktorí tento článok práve čítate, ste určite aspoň raz v živote navštívili krásne Tatry. Tí, na ktorých sa usmialo šťastie, mali možnosť v masíve skál zahliadnuť Kamzíka vrchovského tatranského. Kamzíkom, ako aj mnohým iným zvieracím obyvateľom hôr, začína na jeseň obdobie ruje, párenia, či v prípade operencov hniezdenia. Kamzíčia ruja vrcholí v období novembra, no pokračuje aj v decembri. Samci sa bijú o svoje postavenie a samice čakajú na svojich vyvolených. V tomto období je veľmi dôležité, aby sa pohyb človeka vo vysokohorskom prostredí obmedzil a kamzíky mali pokoj. Mláďatá sa rodia približne v máji, kedy je takisto dôležité, aby ich pri prvotnom spoznávaní sveta, nevyrušil človek. Častokrát končia takéto strety, bohužiaľ, fatálne. Mladý kamzík sa zľakne a dá sa na náhly útek.

golden-eagle-7469472_1920.jpg

Ikonickým symbolom Tatier je aj nádherný operenec - orol skalný. Orol skalný je veľmi plaché zviera a v období kladení vajec je obzvlášť dôležité, aby samica mala pokoj a nebola nevyrušovaná činnosťou človeka. Malý orlík sa liahne v období apríla až mája. V prípade vyrušenia hniezda človekom, sa môže stať, že ho samica opustí a mláďatá zahynú.

Ďalším dôležitým obyvateľom Tatier je Svišť vrchovský. Svište sa v priebehu jesene ukladajú na zimný spánok, kde zotrvajú 6-7 mesiacov. Krátko po zobudení sa zo zimného spánku, prebieha párenie, po 30 dňoch rodenie mláďat.

A v neposlednom rade sa zimná uzávera vzťahuje aj na ochranu ľudských životov a zdravia. Turistika v zimnom období je náročnejšia a potrebná je aj špecializovaná výstroj. V Tatrách nie je neobvyklý ani vznik lavín, ktoré môžu mať tragické následky.

 

V zimnom období sú hory veľkým lákadlom pre skialpinistov či horolezcov. Aj to má samozrejme svoje pravidlá. Sezóna pre skialpinistov a horolezcov je vymedzená od 15.decembra do 15.apríla. Dôležitou podmienkou sú dobré snehové podmienky a lavínová situácia. Aby sme nehovorili len o zákazoch, ani v zimnom období nemusíte zanevrieť na turistiku. Vo Vysokých Tatrách sú v zimnej sezóne prístupné všetky chaty, s výnimkou Chaty pod Rysmi. Podrobnejšie informácie o sprístupnených turistických trasách, nájdete na stránke TANAPu.

V zimnom období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Dajme jej chvíľku pokoja a čas na zotavenie sa po letnej turistickej sezóne. V prípade, že ste sa rozhodli absolvovať turistický výlet aj v zimnom období, pozorne si skontrolujte, či sa na vami vybranú trasu nevzťahuje zimná uzávera. Takisto myslite na to že v zimnom období sa skoro stmieva, čelovka, ale aj protišmykové pomôcky do snehu či ľadu by mali byť samozrejmosťou.

 

Deň pred výletom si nezabudnite skontrolovať lavínovú situáciu. Ďakujeme za prečítanie, vidíme sa na horách! :)

Timea z Očami prírody
Logo.png
bottom of page