top of page
IMG_0555[1].HEIC

Pre našu budúcnosť

Ahojte Zvolenčania

Volám sa Denisa Záchenská

Vo Zvolene žijem celý svoj život - konkrétne na Sekieri pri Môťovskej priehrade. Vždy som mala k prírode blízky vzťah a aj preto som v roku 2018 po negatívnych skúsenostiach s environmentálnou kriminalitou založila študentskú iniciatívu Očami prírody. Mojim cieľom bolo združiť čo najviac ľudí, ktorým osud našej prírody nie je ľahostajný a chcú ho zmeniť. Začala som spolu s priateľmi s organizovaním upratovacích akcií vo Zvolene a postupom času sa naša iniciatíva rozrástla. Aktuálne okrem upratovania uskutočňujeme prednášky na školách či v podnikoch, píšeme články, poskytujeme ľuďom množstvo informácii ohľadom zelených tém, organizujeme swapy, zúčastňujeme sa podujatí ako envirohliadka, podávame podnety v oblasti enviro-kriminality a zelených revitalizácií ako napríklad návrhy na výsadbu drevín.

Vzťah k prírode ovplyvnil aj moje životné cesty- popri všetkom taktiež študujem forenznú a kriminalistickú environmentalistiku na Technickej univerzite vo Zvolene vďaka čomu sa ešte viac približujem k reálnemu riešeniu problémov, ktoré má trápia.

V roku 2022 som mala záujem prekročiť túto hranicu aktivizmu a stať sa súčasťou oficiálneho diania v našom meste, čo sa aj podarilo. Dnes už pomáham vo Zvolene v takých troch základných oblastiach. :)

  • Facebook
  • Instagram
IMG_5593.HEIC

Ochrankyňa

Príroda je hnacia sila môjho života a  bojujem za ňu zo všetkých síl. Pokiaľ ste vo Zvolene zaregistrovali nejaký zelený problém alebo chcete s niečím v tejto oblasti pomôcť, som tu pte vás.

Poslankyňa

Aktuálne som najmladšia poslankyňa nášho mesta. Teším sa na naberanie nových skúseností a pokračovanie pomoci našim občanom.

IMG_9811.JPG

Členka komisie ŽP

Komisia životného prostredia sa aktívne zauóberá zelenými otázkami v našom meste a ja som veľmi rada, že môžem byť jej súčasťou.

Tu môžete vidieť aktuálne plány či nápady na ktorých sa snažím aktívne pracovať. Možno ste už počuli, že v našom meste trvá všetko dlho...no, bohužiaľ, je to pravda a nie vždy je to vina aktívnych poslancov - niektoré procesy sú proste naozaj zdĺhavé. Pridávam sem teda tento zoznam, aby ste sa mohli na riešené veci kľudne pýtať a vedieť, v akom sú štádiu riešenia. :)

Nápady či projekty v prírpave

Motýli

Zvolenské motýlie lúky

Hľadáme vhodné lokality

Dívka na hřišti

Detské ihriská

Viete o ihrisku, ktoré potrebuje opraviť

alebo niečo zlepšiť?

DSC07043.jpg

Deň Zeme vo Zvolene 

Uskutočnené

Zelený pytel na odpadky

Lavičky a koše

Viete o mieste kde chýba lavička či kôš alebo je v zlom stave?

3.jpg

Revitalizácia ulice P.O. Hviezdoslava

Bude sa podávať projekt

309502896_5259344057504051_3676122126811405667_n.jpeg

Čierne skládky

Viete o čiernej skládke vo Zvolene alebo jeho blízkosti?

Zelené střechy

Zelená strecha na...

Zisťujeme potrebné informácie

278127825_4803590133079448_5173372543803431665_n.jpg

Nové výsadby

Chýba vám vo vašom okolí zeleň alebo náhle zmizla?

Prečo som kandidovala?

Ako aktivisti často narazíte na rôzne prekážky, ktoré je zo strany bežného občana niekedy ťažké riešiť. Odjakživa vo svojom okolí počúvam rôznorodé sťažnosti, kedy ľudia nevedia ako alebo na koho sa obrátiť s riešením ich problémov a preto pred nimi utekajú do iných miest či štátov. Pýtam sa... kto tu niečo zmení ak všetci čo vidia problémy pred nimi utečú? Zostaňme. Zostaňme tu a tvorme spolu budúcnosť, v akej budeme chcieť žiť a nie len prežívať. Chcem skúsiť posunúť túto hranicu aktivizmu. Rada by som bola súčasťou oficiálneho diania a zastupovala tak hlas prírody v našom meste.

Príprava mesta Zvolen na klimatickú krízu
Moje priority: 

1. Podpora starostlivosti a výsadba novej zelene

3. Zvýšenie dotácií mesta na životné prostredie a jeho ochranu

5. Zavedenie zelených a udržateľných riešení do podmienok verejného obstarávania

7. Zlepšenie komunikácie medzi občanmi a mestom

9. Revitalizácia okolia Môťovskej priehrady

2. Tvorba a implementácia vodozádržných opatrení

4. Podpora cirkulárnej ekonomiky a udržateľnej dopravy

6. Spolupráca s Technickou univerzitou - zapojenie študentov do projektov v rámci mesta

8. Zriadenie mestského sociálneho podniku

10. Podpora rekonštrukcií namiesto nekonečného stavania

bottom of page